Zwierzęta w klatkach

Cyrk bez zwierząt marzeniem wielu

Godzina, może dwie świetnej zabawy, za 70 zł? Cena takiej wizyty w cyrku, dotyczy znacznie większej stawki. Jest nią bowiem wolność zwierząt. Brzmi trochę, jakbyś przyczyniał się do ich zniewolenia, a przecież nie wyrządzasz im żadnej krzywdy? Zakupienie biletu i wzięcie udziału w show wystarczy, żebyś mógł poczuć się współwinny.

Klatka jako dom

Nadal nie widzisz nic złego w tym, że zwierzęta całe swoje życie spędzają za metalowymi kratami? „Są przecież przyzwyczajone, nie znają innego życia, nie poradziłyby sobie na wolności” i uwaga, moje ulubione – „źle nie mają”. Specjalnie dla wszystkich zwolenników tych argumentów, a zwłaszcza ostatniego, link do materiału na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=-lJFCW3FfZ0. I jak wrażenia? Są tutaj ukazane sytuacje, które tak naprawdę nie powinny mieć miejsca. Pokazują jak naprawdę funkcjonuje cyrk. Zwierzęta muszą mieć możliwość życia w swoich naturalnych środowiskach i żadna – nawet najbardziej wypasiona klatka (co w cyrkach się nie zdarza) im tego nie zastąpi.

Nasunęła mi się właśnie pewna myśl. Podczas ogłoszenia stanu pandemii, związanej z Covid-19 nasza swoboda w poruszaniu się została bardzo ograniczona. Jedni zaczęli się buntować, inni byli przestraszeni i zdezorientowani. Na podobnej zasadzie funkcjonuje cyrk. Ludzie niczego tak nie bronią, jak swojego prawa do wolności, jednocześnie zabierając je w wielu przypadkach innym żywym istotom. Oksymoron? Hipokryzja? Gatunek ludzki.

Cyrk nie ROBI krzywdy

Jeżeli jeszcze żyjesz w tym przekonaniu, to muszę Ci powiedzieć, że jesteś w błędzie. Stosowanie przemocy wobec zwierząt cyrkowych było, jest i prawdopodobnie trwać będzie aż do końca istnienia cyrku. Przyjrzyjmy się jednak kwestii zdrowia psychicznego. Czy wiesz, że istnieje coś takiego, jak stereotypia? Jeżeli nie, to już Ci tłumaczę co to takiego. Jest to choroba, polegająca na ciągłym powtarzaniu bezcelowych lub rytualnych ruchów, która występuje również u zwierząt przebywających długo w zamknięciu.

Cyrk to przeciwieństwo swobody i godnego życia. Postaw się na miejscu zwierząt i zastanów, czy całe życie chciałbyś spędzić w klatce i tańczyć jak Ci zagrają? Twoja chwila przyjemności, za ich wolność. Myślisz, że to sprawiedliwy układ.. że warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *